Spring til indhold

Referat af medlemsmøde den 4. februar i klubhuset

Nyheder | 

By Anders Smedstrup Mortensen

Tak for den store opbakning fra medlemmerne – vi var over 100 deltagere, hvoraf de ca. 70 spiste inden mødets start. Denne opbakning er så vigtig i en klub, og sikke en start for vor nye kok – Rasmus og hans medhjælper Christian. De lavede både god mad før mødet og fin kage til kaffen. Vi kan glæde os til en god sæson med vort nye kokketeam.

Hermed et kort referat af mødet:

Vi skal have 100 flere medlemmer

Hovedemnet for aftenen var, at klubben gerne vil have ca. 100 flere medlemmer – primært for at dække de stigende omkostninger ved at drive klubben. Bestyrelsen havde allieret sig med Kim Uldahl fra DGU, som fremlagde planen for de aktiviteter, der gennemføres i foråret og sommeren. Han gennemgik også resultaterne af undersøgelsen – Golfspilleren i Centrum – hvoraf det fremgik, at Brønderslev Golfklub lå meget fint og højt i alle målinger. Netop at vor ambassadørscore er høj gør, at der er stor velvilje til at hjælpe med at få flere medlemmer. Vi kan lide at spille og er gennemgående glade for vor klub. Følgende aktiviteter gennemføres:

Den 19. april: ”Golfens Dag” – landsdækkende aktivitet i samarbejde med DGU og ”Bymesterskaber for ikke golfere i Brønderslev” – at få nye gæster på banen og et besøg i klubben.

Den 24. april og den 29. maj: 2 fredage med ”Spil med en ven”. Som medlem kan du invitere en eller flere gæster, som er potentielt kommende medlemmer, med på den store bane og spille 9 huller texas scramble. I vil få lidt at spise og drikke samt nogle gode tilbud om at blive medlem.

På medlemsmødet var holdningen positiv, og der vil i god tid inden afholdelse blive gjort opmærksom på ovennævnte arrangementer. Noter dog allerede nu datoerne.

Der vil i hele forløbet blive orienteret om, hvorledes det går med tilgangen – der ophænges en plakat ved indgangen til klubhuset med resultaterne.

Tak til Kim fra DGU.

Nyt fra Cafeen

Rasmus fortalte lidt om sæsonen i cafeen, som åbner ca. 1. marts. Allerede fra den 13. februar kan der afhentes ”fredagsfisk” – en spændene fiskeret, som varierer fra uge til uge – lige til at sætte i ovnen, når du kommer hjem. Husk at bestille dagen i forvejen.

Hjemmesiden er ved at blive tilrettet og vil bl.a. indeholde menuerne i cafeen, mad ud af huset og mad til selskaber. Der vil være nye spændende retter i cafeen til rimelige priser. Priserne for drikkevarer forbliver som i 2014.

Cafeens mail er: golfcafe(at)broenderslevgolfklub.dk

Nyt fra Proen

Morten orienterede om aktiviteter for sæson 2015. Golfshoppen er blevet Flagship Store – hvilket betyder større udvalg og bedre tilbud. Der er udarbejdet en brochure, som fortæller om de mange træningstilbud – nyt er bl.a. klub36 – til dem, der spiller over HDC 36. Se hans flotte brochure. Morten har tilknyttet en hjælpetræner – Jens Bjergegaard – som blev præsenteret på mødet. Husk, at Golfshoppen har prisgaranti på produkterne, og at jo flere, der bruger den, jo bedre bliver den.

”Rigets Tilstand”

Christian Toft præsenterede den økonomiske situation og forventning til årsresultatet for 2014. Alt tyder på et resultat bedre end budgetteret. Dette er glædeligt, idet klubben, som tidligere oplyst, har haft ekstra udgifter til et forlig med 3F, og mindre indtægter på grund af manglende salg i cafeen op til jul – normalt en god periode for salg ud af huset.

Budget for 2015 er også ved at være på plads – vi skal have budgettet til at balancere, men desværre har vi mistet medlemmer over de seneste 3 år – dette gør opgaven vanskeligere end hidtil.

Derfor støt op omkring – Skaf flere medlemmer.

Frivillige hjælpere

På grund af faldende indtægter har vi behov for så mange frivillige som muligt.

Vi starter lørdag den 28. marts kl. 09.00 med ”Oprydningsdagen”, hvor der er opgaver til alle, og hvor der allerede er udpeget arbejdsledere. Vi arbejder indtil kl. 13.00, hvorefter der serveres en frokost på klubbens regning. Husk nu at tilmelde dig – og det skal ske på Golfbox, på samme måde som når du tilmelder dig en turnering – eller ved at ringe til Ulla på 98823281. Du kan allerede ved tilmelding udvælge det arbejde, du foretrækker.

På Golfbox vil der ligeledes blive oprettet faste opgaver, som skal varetages i sæsonen. Der er stadig mange ledige opgaver, så du skal ikke holde dig tilbage. På forhånd tak.

Som noget nyt afholdes der i efteråret en ”Frivillig Match” for alle frivillige – vi skal spille, hygge os og have lidt godt at spise. Tilmelding via Golfbox senere på året.

Kommunikationsudvalget/Brønderslev Golfklub
Februar 2015.