Kaninklubben er som udgangspunkt for nye spillere, der stadig har brug for at lære de gængse regler og golfspillet at kende, før de bliver sluppet løs på den ”store bane”.
Begyndere i 2025 sæsonen og de sidste 2 sæsoner (2023 og 2024) kan spille med i Kaninklubben. Hvis handicap er fra 30 til 54.
Hvis man er blevet så dygtig, at man er kommet under handicap 30, skal man videre i systemet og kan som udgangspunkt ikke længere spille i Kaninklubben. Dog er det sådan, at hvis man er indmeldt kun til at spille hvid sløjfe, så er man stadig velkommen i Kaninklubben
Program for sæsonen
Der er turnering i kaninklubben hver tirsdag fra kl. 16.45 – 17.15 . Man går ud i dette tidsrum og så tager runden ca. 2 timer.
Du tilmelder dig Kaninklubbens turneringer via www.golf.dk – Log ind på GolfBox og vælge klubturneringer og dernæst Kaninklubben – vælg herefter tilmeld.
Kaninklubbens turneringer spiller altid ugens 9 hullers bane og Pay & Play Hvid sløjfe. De første gange vil det være en god ide at tilmelde sig på hvid sløjfe.
Har du kun medlemskab til den hvide sløjfe, kan du kun tilmelde dig på denne sløjfe om tirsdagen. Til midtvejs- og afslutningsturnering kan ALLE tilmelde sig på gul sløjfe.
Du vil på spilledagen (tirsdag) efter kl. 12 modtage en mail, hvor start tidspunktet står og hvem du skal spille med.
Om tirsdagen møder du op i god tid i klubhuset, hvor Kaninklubben samles i Golfcafeen. Der skal betales kr. 20,- pr. gang, som betales via golfstanderen, som er placeret ved administrationen. Dernæst skal der udfyldes scorekort.
Når du møder op i kaninklubben, vil mentorerne være behjælpelige med at få betalt, udfyldt scorekort mv.
Efter runden tjekkes scorekort, point lægges sammen, underskrives af spiller og markør og afleveres samme sted, som de blev udfyldt.
Der vil være mulighed for at købe mad og drikke i Golfcafeen.
Banegodkendelse:
For at opnå banegodkendelse skal følgende være opfyldt:
Weekendkurset skal være gennemført, og du skal have bevist, at du har opnået viden om golf spillet, golfregler i praksis og selvfølgelig god opførsel på banen.
Regelprøven skal være bestået.
Efter banegodkendelse og indmeldelse i Brønderslev Golfklub kan du benytte banen hele året.
Vi håber, du vil deltage i kaninklubbens turneringer om tirsdagen for således at blive integreret i golfklubbens sociale liv. Du har også mulighed for at deltage i de forskellige ugedagsklubber samt spille med i klubbens øvrige turneringer.
Arbejds sjakket
Arbejds sjakket er en klub for dem, som er arbejdsramt (heraf navnet), men du er også velkommen, selvom du ikke arbejder. Vi spiller 9 huller samtidig med Kaninklubben, men på dagens bane. Første starttid ca. kl. 17.00. Kom gerne i god tid.
Arbejds sjakket er også for dem, som har fået klippet kanin ørerne i Kaninklubben, og som er klar til nye udfordringer.
Generelt er alle velkomne, for det handler om at have det sjovt, og møde nye golfere. Matchfee er 25 kroner pr. gang som betales ved standeren i klubhuset. Der er mulighed for at vælge teested, og tilmelding sker på golfbox senest søndagen inden runden kl. 1630.
I løbet af året kan der komme andre spiltyper og måske udflugter til andre baner.
Som hovedregel vil der være printet scorekort klar til dig, når du kommer. Skulle det modsatte være gældende, vil dette blive meddelt på vores Facebook gruppe.
E -5 reglen er gældende hos Arbejds sjakket, hvis uheldet skulle være ude med out of bounds og mistet bolde.
Efter runden mødes vi til hyggeligt samvær og måske nyder lidt godt til ganen fra vores vidunderlige cafe, og efter hver runde er der præmier, og dagens vinder får den gyldne skovl, som bæres på bag’en den kommende uge, som bevis på man har gravet noget godt spil frem.
Vi kan kontaktes på vores fælles mailadresse: kd.nestnebm@tekkajssdjebra eller på mobil: Morten Bentsen 40589870 eller Kjeld Schulz 40166588.
Du er også velkommen i vores facebookgruppe: Tirsdags matchen – Arbejds sjakket (en klub under Brønderslev Golfklub)
Velkommen med i ”Arbejds Sjakket”


